Ja ongi esimene nädal puhkusest läbi, ilm on olnud imekena, kuigi homme lubas vihma. Jaanipäev möödus seekord rahulikult kodus, õhtu oli nii soe ja mõnus.
Aga nüüd loetu juurde:
Ja veel ei saa üle ega ümber ühest imekaunist luuletusest, mille teise salmi ka siia kirja panen: Nikolai Gumiljovi luuletus „Kaelkirjak“, tõlge Andres Ehin.
Ta siredust, sihvakust, õrnust on pilgeni täis,
ta lummutav muster on ehtimas nahka.
Võrdkaunina täiskuu vaid sumedal suveööl näib,
kui järvevee peeglist ta väreleb kahkjalt.
Järgmine raamat "Vihmasaatjad" oli Tänapäeva jutuvõistluse võitja ja sp tekkis huvi lugeda, aga midagi erilist kahjuks see ei pakkunud. Selle raamatu ainuke tugevus oli võib-olla see, et kujutas Eesti tänapäeva riigiametniku elu, kus sind kui töötajat on vaja ainult nii kaua, kui sa suudad endast maksimumi anda ja tööle elada. See on maailm, kus inimene on inimesele hunt. Seepärast oligi natuke kummaline selline must- valge maaeluga vastandamine. Autori kirjutamisstiil oli selline muutlik, kohati kujunditega üles puhutud, töötust minategelane loeb eneseabiraamatuid ja autor on vist ka nendega päris hästi kursus, sest nendest pärit mõtteid on raamatus päris palju kasutatud. Minu jaoks jäi ikkagi arusaamatuks naistegelase saarele jõudmise mõte, toimus nagu liiga äkki. Aga kergeks suveraamatuks sobib.
Vahendanud Alo Lõhmus.
Raamat, millele mul polnud erilisi ootusi ja mis täitsa juhuslikult mu lugemislauale jõudis, aga mis ometi väga meeldis. Marani ellusuhtumine on nii eluterve ja – kogenud. Nagu ta ise enda kohta ütleb, et on soome-ugri aluspõhjaga. Lisaks temale on raamatus juttu paljudest huvitavatest inimestest, nii teadlastest kui lihtsatest, kuid huvitavatest metsameestest, loodusega koos elavatest inimestest. Rein Maran esindab tõesti sellist loodust väärtustavat ja austavat eluviisi, see annab talle nagu mingi erilise oskuse maailma näha ja eluterve suhtumise ümbritsevasse. Mulle tundub, et sellised mehed on meie praeguses maailmas jäänud vähemusse, aga just selliseid inimesi oleks Eestile vaja.
Me oleme kindlasti praegu märksa tuimemad ja vaimses mõttes vaesemad, kui me olime varem. Looduslikus keskkonnas elav inimene peab olema teataval määral kontaktis teiste elusolenditega, kes elavad samas keskkonnas. Kuid tänapäevases Tallinnas, olgugi et tegu on pisilinnaga, on nii palju müra ja kära, et ainus võimalus end kaitsta on muutuda üha tuimemaks. Sulguda endasse ja teist oma kõrval mitte märgata.
Rein Marani loodusfilmide saatel möödus ka minu lapsepõlv. „Laanteguse suve“ olen mitu korda näinud, rästikufilmi mäletan ka eredalt, sest see tundus oma muusikaga nii õudne, eriti see maohunnik oli lapse jaoks suisa õudusfilmilik. Olen kogu aeg arvanud, et Rein Maranil on ülikooliharidus bioloogias vms, tegelikult teab ta loodusest nii palju tänu tarkadele inimestele või iseõppimisele. Huvitav oli lugeda, kuidas erinevate filmide tegemine käis.
Rein Maran oli nooruse vangilaagris ja see andis talle suure elukogemuse. Sellistest inimestest oli raamatus veelgi juttu.
Irdiga oli nagu paljude selleaegsete meestega: elukogemused, mis nad said, purustasid nende senise maailma. Ja nad pidid endale leidma midagi asemele. Esiteks olid nad metsas elades puutunud loodusega kokku rohkem kui teised inimesed. Peale selle oli vaevalt neil kellelgi erilisi illusioone inimloomuse suhtes. Nad teadsid väga hästi, mismoodi inimene mitmes tahus välja näeb ja kes ta olla võib. Ja Ird ei läinud enam õpetajaks, vaid hakkas rabavanaks.
Ühe luuleraamatu lugesin ka läbi.
Mulle meeldis „Cristabelli lauluke“ - lugu luulevormis sellest, kuidas ta pojaga Pärnus käis ja muuhulgas poeg Munamäelt endale sõbra sai.
Siia panen aga ühe luuletuse:
„Elu on õis“
Loen džuudokooli seina päält,
et elu on nagu kirsiõis
(või oli see vastupidi,
unustan samal hetkel)
ja iga päeva tuleb elada,
nagu see oleks
su elu suursündmus.
Kardan, et olen seda teinud,
aga ma võtan neid suursündmusi
nii pagana tõsiselt-
seepärast olengi
ramp- ja hunt- ja läbiväsind.
Tahaks täna tavalist päeva,
nii tahaks,
ilma erilise suursündmuseta:
ei midagi tähistada,
ei midagi, mille pärast rõõmustada.
Või kurvastada.
Lihtsalt, et kuidagi
vaikselt venitaks
õhtuni välja.
Vaikselt venitaks
õhtuni välja.
Vaikselt venitaks
õhtuni välja.
Beltran ja "Mässav Barcelona" oli selline ilukirjanduslik Barcelonat ja selle ajalugu tutvustav raamat, lugesin läbi, aga polnud minu maitse. Kirjanik ise ei oskagi ennast määratleda: on ta hispaania või eesti kirjanik.
Isamaa-armastus ei sünni kindlast usust, vaid lihtsast
kiindumusest ümbruskonda, milles on noorusaja mälestuste veetlus ja hämarad
varjud, ning harjumustest- seepärast on see petlik nagu iga minevik. Sest
möödunud allikad on alati sogased ja juured liialt haprad. Sama tunnet kogeb ka
pärisori või eluaegne vang oma seisuse vastu, millest ta ei suuda loobuda, sest
pelgab vabadust nagu suurt õnnetust. Nii nagu mõni kardab kodust eemal elamist
ega harju iial uue kodumaaga, nii ripub ta nagu koer armunult ja truult oma
isanda küljes, kes teda aeg-ajalt piitsutab. /----/
Isamaa- armastus hõljub meie kohal koos vanade kommetega-
sageli pole see midagi muud kui sissekäidud rada, konservatiivsus ja pelg uue
ja tundmatu ees. Kuid eks ühe hirmust lõikab keegi teine kasu.
No comments:
Post a Comment